Innspill om Lyse og Telias frekvensoverføring
Nkom har mottatt flere høringssvar om Lyse og Telias planlagte overføring av frekvenser til et felles infrastrukturselskap. Fristen for å kommentere høringssvarene er 7. september.
Foto: Gunstein Myre/Nkom
I juni publiserte Nkom en foreløpig vurdering av hvordan overføring av frekvenser fra Lyse Tele AS og Telia Norge AS til et felles infrastrukturselskap kan påvirke mobilmarkedet. Vurderingen omfattet mulige virkninger for effektiv utnyttelse av frekvensressursene, bærekraftig konkurranse og nasjonale sikkerhetsinteresser.
Høringssvarene kommer fra både mobilnetteiere og aktører som leier nett for å tilby mobiltjenester. Alle høringssvar er publisert på Nkoms nettside.
Nkom skal nå gå igjennom innspillene og vurdere om det er behov for å stille vilkår eller gjennomføre andre tiltak i forbindelse med overføringen av frekvensressursene. Dersom det blir aktuelt, vil partene først bli varslet. Det vil også bli åpnet for nye innspill fra andre aktører.
– Vi vil gjøre grundige vurderinger i saken. Samarbeidet kan gi bedre dekning og også være en mer effektiv bruk av ressurser. Dette innebærer imidlertid en betydelig strukturell endring, hvor markedet vil gå fra tre til to fysiske radionett. Derfor må vi vurdere konsekvensene nøye og eventuelle behov for tiltak, sier Kamilla Sharma, avdelingsdirektør i Nkom.