Nød- og beredskapsbrukerne i Norge er helt avhengig av et effektivt, sikkert og robust kommunikasjonsverktøy for å utføre jobben sin. Dagens nødnett fungerer godt, men har sine begrensninger, og som all annen teknologien har den også begrenset levetid. Arbeidet med et nytt nødnett er i gang. 

Regjeringen besluttet i 2018 at det nye nødnettet skulle realiseres over de kommersielle mobilnettene. Senere ble det besluttet at den nye løsningen skal tilby gruppebasert tale-, data- og videotjenester for nødnettbrukerne. Det nye nødnettet vil styrke kommunikasjonen i totalforsvaret og vil være et viktig prosjekt for nasjonal sikkerhet og beredskap. 

Nkom har fått ansvaret for utviklingen av nytt nødnett 

Regjeringen har nylig flyttet ansvaret for det nye nødnettet fra Justis- og beredskapsdepartementet til Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet (DFD). DFD har ansvaret for de kommersielle mobilnettene, og forvalter ekomregelverket. 

Vi i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom), som er underlagt DFD, har fått ansvaret for forprosjektet, gjennomføring og videre drift av det nye nødnettet som skal være tatt i bruk i løpet av 2031. Du kan finne mer informasjon om beslutningen finnes på regjeringens nettsider.

Nkom skal jobbe tett med Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB), som fortsatt har ansvar for dagens Nødnett og har gjort et grundig utredningsarbeid om fremtidige løsninger. 

DSB skal, sammen med nød- og beredskapsbrukerne, beskrive felles brukerbehov og komme frem til felles minimumskrav til det nye nødnettet. Les med om DSBs rolle på nødnett.no.

Utredning av et justert konsept  

Regjeringen har bedt Nkom om å utrede en justert løsning, kalt konsept S. En av endringene er at alle de tre mobilnettene skal inngå i løsningen for nytt nødnett på en likeverdig måte. Det vil bidra til økt robusthet, og samtidig legge til rette for fortsatt god konkurranse mellom mobilselskapene.  

Nkom skal i 2026 ferdigstille forprosjektet med tilhørende sentralt styringsdokument (SSD) for nytt nødnett. Ferdigstilt forprosjekt skal følges av ekstern kvalitetssikring (KS2). Arbeidet i forprosjektet skal sikre at beslutningsmaterialet gir tilstrekkelig grunnlag for å vurdere prosjektets gjennomføringsplan, kostander og usikkerhet. 

Det videre arbeidet med nytt nødnett skal baseres på den til enhver tid best tilgjengelige og oppdaterte teknologien, med tilstrekkelig sikkerhet. Per nå er dette 5G-teknologi og skivedeling. Skivedeling er teknologi i 5G-nett som gjør det mulig å opprette flere virtuelle nettverk på én og samme fysiske infrastruktur. 

Nytt nødnett skal følge teknologisk utvikling, slik at løsningen kan dra nytte av innovasjonen som skjer i markedet. Tilrettelegging for konkurranse og innovasjon vil øke sannsynlighet for utvikling av gode løsninger som dekker nød- og beredskapsbrukernes ulike behov. 

Målet er at alle brukere er overført til en ny løsning inne utgangen av 2031. 

Les mer om hvordan det nye nødnettet blir for brukerne.

Test og utviklingsaktiviteter i prosjektet 

Nkom skal sørge for å belyse og gjennomføre testing av ulike tekniske løsningsvalg for nytt nødnett, som de oppdragskritiske tjenestene, og brukerutstyr som skal benyttes for å realisere nytt nødnett. Testaktivitetene skal redusere risiko og øke teknologisk modenhet. 

Nød- og beredskapsbrukerne skal involveres test- og utviklingsaktivitetene for å sikre at brukerbehov blir ivaretatt.  

Nkom har inngått et strategisk samarbeid med Lyse Tele, Telenor og Telia for test og utvikling av nytt nødnett.

Samvirkeeffekten skal ivaretas 

Nkom har som prosjekteier et ende-til-ende-ansvar for grunnleggende nødnett-tjenester og for utviklingen av samvirke på tvers av sektorer og landegrenser. Dette vil bidra til å styrke totalforsvaret.